Cendere Haber
Cendere Haber
Cendere Haber
HANGİ İL KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK?
Cendere Haber

35. MADDEDEN KURTULDUK
Mustafa COŞKUN Mustafa COŞKUN
hükümet önemli bir kanunu paketin içinde meclisten geçirdi.

Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nu değiştirdi

Askeri darbelere “yasal dayanak” olarak gösterilen 35’inci madde yeniden düzenlendi.

Askeri darbelere dayanak olduğu öne sürülen Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun eski 35. maddesi şöyle: “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.”

Yani bu madde askere siyasi idareye müdahale etme hakkı tanıyor. Yani bu madde askeri vesayetin hukuki kaynağıdır. Yani bu madde askere; cumhuriyeti, cumhura karşı koruma yetkisi veriyor.

Yakın zamandaki; 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan müdahalelerinin hukuki kaynağı tabi ki 35. Maddededir.

Tam ve sivil bir demokrasi hedefleyen bir Türkiye için bu tür askeri vesayetin meşruiyetini sağlayan maddelere yer yoktur.

Onun için hükümetin yaptığı hamleyi çok önemsiyorum.

Yehi 35. maddeye göre;

askeri darbelere “yasal dayanak” olarak gösterilen 35’inci maddedeki, “Silahlı Kuvvetler’in vazifesi, Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini korumak ve kollamaktır” ibaresi kalkıyor. Yerine  “Silahlı Kuvvetler’in vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurt dışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır” ibaresi geliyor.

Tabi bu değişiklikle askeri müdahalelerin yasal dayanağını kaldırmış olacağız. Yani bu değişiklikle Türkiye biraz daha sivilleşecek.

Tabii bu, “artık Türkiye’de darbe olmaz” anlamına gelmez. Onun için 35.maddedeki değişikliği önemsiyorum. Ama bu değişiklikle sınırlı kalmamak gerekir.

Madem hedef; sivil ve tam demokratik bir cumhuriyet, o zaman daha da ileri gitmeliyiz. Orduyu tepeden tırnağa değiştirip demokratikleştirmeliyiz. Ordunun içindeki illegal oluşumlara yol açmayan bir sistem geliştirmeliyiz.

Ayrıca demokratik ülkelerde olduğu gibi genelkurmayı, bir an önce MSB’na bağlamalıyız. Yani askeri irade sivil iradenin emrine girmelidir.

İşte bunlar tam anlamıyla uygulandığında o zaman “egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” sözü bir anlam ifade eder.

 

 

MUSTAFA COŞKUN

www.cenderehaber.com

://blog.radikal.com.tr/Sayfa/35-maddenin-degismesi-ve-daha-fazlasi-26348

~~ Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir ~~
~~ Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir ~~
Mustafa COŞKUN » Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa

© Copyright 2015 Tüm Hakları Saklıdır... Adiyaman Web
adıyaman tütünü